کشاورزان مي توانند در صورت تمايل، محصول خود را به صورت سلف و پيش از توليد محصول بفروشند و اين امکان هم اکنون در مکانيزم بورس فراهم است؛ برنامه توسعه بازار مشتقه در اين حوزه نيز از مهمترين اولويت هاي بورس کالاست که تا پايان سال جاري اجرايي خواهد شد.


به گزارش بورس نيوز، بازار زعفران در کشور مبتني بر خرده فروشي است و سال هاست که عرضه و معامله زعفران ايراني در بازارهاي جهاني با مشکلات زيادي روبرو بوده و با توجه به عدم يکپارچگي و صادرات فله اي، ايران نتوانسته است جايگاه خود را در بازار جهاني زعفران تثبيت کند.

افزون بر اين، کشاورزان خرد توليدکننده زعفران در ايران نيز با توجه به حضور واسطه ها تا کنون نتوانسته اند آنچنان که بايد از مزاياي فروش کالاي خود با قيمت مناسب بهره مند شوند. از سال گذشته در حالي بورس کالاي ايران براي مديريت بازار عرضه و تقاضاي اين محصول در کشور معاملات گواهي سپرده کالايي زعفران را راه اندازي کرد که با استاندارد زعفران عرضه شده در بورس کالا که منطبق بر استانداردهاي معتبر جهاني است، مي توان اين کالاي ارزشمند ايراني را در قالب هاي بهتري به بازارهاي جهاني عرضه کرد و عرضه زعفران در تالار صادراتي بورس کالاي ايران مي تواند مرجعيت قيمتي زعفران ايران را در بازارهاي جهاني به دنبال داشته باشد.

بي ترديد با راه اندازي معاملات گواهي سپرده کالايي زعفران، نقدشوندگي اين محصول براي کشاورزان افزايش مي يابد و کشاورزان مي توانند با ارايه محصول خود به انبارهاي بورس کالا و دريافت قبض انبار، از اين قبض به عنوان پشتوانه تسهيلات استفاده کرده و محصول خود را به فروش برسانند.

بازار زعفران آماده انتشار اوراق سلف

مديرعامل بورس کالاي ايران در رابطه با برنامه هاي اين مجموعه پيرامون عرضه محصولات کشاورزي از جمله زعفران و توسعه ابزارهاي مالي مرتبط با آنها در اين بازار، در گفتگو با بورس نيوز اظهار داشت: در بورس زعفران در نظر داريم تعداد انبارهاي نگهداري محصولات را افزايش دهيم تا کشاورزان خرد نيز محصولات خود را به انبارها بسپارند و آنها را در بازار مبتني بر رقابت بفروشند.

حامد سلطاني نژاد افزود:‌ علاوه بر اين، کشاورزان مي توانند در صورت تمايل، محصول خود را به صورت سلف و پيش از توليد محصول بفروشند و اين امکان هم اکنون در مکانيزم بورس فراهم است. برنامه توسعه بازار مشتقه در اين حوزه نيز از مهمترين اولويت هاي بورس کالاست که تا پايان سال جاري اجرايي خواهد شد.

وي با اشاره به فراهم شدن امکان عرضه گواهي سپرده کالايي در کنار عرضه فيزيکي، گفت: بايد در بازار مستمر داخلي قيمت ها را کشف و به بازارهاي فعال دنيا اعلام کنيم تا بازار داخلي با عمق بيشتري به فعاليت پرداخته و آن را به بازار بين المللي توسعه دهيم. در چنين شرايطي خريداران خارجي نيز مي توانند به راحتي از محصولات توليدي ايران خريداري کرده و صادرکنندگان داخلي محصولات خود را در آن عرضه کنند.


نظر کاربران


هنوز نظری ثبت نشده است !جهت ثبت نظر عضو شوید یا وارد شوید