درباره ما
درباره ما

ارمغانی از رنگ چشم نواز و عطر فریبنده گل زعفران

 

گران قیمت ترین ادویه دنیا , زعفران , به دست توانای کارشناسان زبده زعفران در شرکت کشاورزی توس زعفران برادران انتخاب و بسته بندی می شود.تجربه ای از طعم و عطری استثنایی در کنار خوراکی مزین به زیباترین رنگ ها , این است - زعفران نفیس -

 

شرکت کشاورزی توس زعفران برادران در مهر ماه 1370با پشتوانه 25 سال تجربه در تولید ، بسته بندی و عرضه محصولی بی نظیر با کیفیت برتر در صنعت زعفران با تجهیزات آزمایشگاهی کامل و پیشرفته تاسیس شده است.

عناصراصلی زعفران
عناصراصلی زعفران

رنگ قوی زعفران به علت وجود رنگدانه های کارتنوئیدی است. گرچه زعفران دارای رنگدانه های  عمومی کارتنوئیدی ( α وβکاروتنوئید ،لیکوپن و گزانتین) است  رنگ با قابلیت بالا مربوط به استرهای کروستین می باشد.کروستین دی کربوکسیل اسیدبا یک کارتنوئید می باشد. بر روی کربن 18 که شکل جدیدی از کارتنوئید ( دی ترپن کارتنوئید) است. کروسین دی استر کروستین باژنتوبیوز است. و مهمترین رنگدانه زعفران است.

اسانس ها ( حداکثر1%)، الدئید ترپن ها و کتون ها هم جزو ترکیبات هستند.فراوان ترین ترکیب از آنها سافرانال است.(2و6و6-تری متیل 1و3- سیکلوهگزاداین1- کربوکسالدئید است.( بیش از 50درصد). دیگر ترکیب معطرمهم 2- هیدروکسیل-4و4و6- تری میتیل2و5-سیکلوهگزیدین می باشد. علاوه بر این ترپن شناخته شده (پین و سینئول).

طعم تلخی مربوط به پیکروکروسین است.گلوسیدی از یک الکل در ساختمان آن وابسته به سافراناال (4-هیدروکسی-2و4و4-تری متیل1- سیکلوهگزان1- کربوکسالدئید) براثر ازدست دادن یک کلوگز ،|پیکروکروسین تبدیل به سافرانال میشود.

سافرانال وترکیبات ان  بیشترین شکل کربن 9 و 10 ایزوپر با حلقه سیکلوهگزان است. رنگدانه های کاروتنوئید حاصل از واکنشهای آنزیمی و نتایج آن است.

شله زرد
شله زرد

برنج1/5پيمانه

شكر2/5پيمانه

زعفران 4ق س

گلاب 1/2پيمانه

خلال بادام بميزان لازم 
برنج رو با آب گرم ميشوريم اب انرا خالي ميكينين و درباره اب گرم ميريزيم و براي چهار ساعت ميزاريم خيس بخوره.
اب برنج را خالي ميكنيم بعد برنج را با چند ليوان اب داخل قابلمه ميريزيم ميزاريم تا جوش بياد بعد اينكه جوش اومد بلافاصله حرارت را كم ميكنيم و ميزاريم با حرارت كم بپزه بعد كمي زعفران اضافه كرده  ميزاريم بحوشه وقتي برنجا خوب نرم و له شد شكررا اضافه ميكنيم هم ميزنيم ميزاريم تا خوب جا بيفته و در اخر گلاب و خلال  بادام را افزوده چند جوش ك زد  از رو حرارت برداشته و توي ظرف مورد نظرريخته و تزيين ميكنيم.

کنترل کیفیت
کنترل کیفیت

شرکت توس زعفران برادران با برخورداری از آزمایشگاه های فیزیکی، شیمیایی و میکروبی یکی از پیشرفته ترین و مجهزترین آزمایشگاه های کنترل کیفیت زعفران در ایران می باشد. کنترل کیفیت زعفران  در آزمایشگاه این شرکت، بر اساس استانداردهای بین المللی انجام و آزمون های بسیاری به منظور اندازه گیری کیفی زعفران صورت می پذیرد. این واحد صنعتی در راستای برآوردن نیاز همگان، کلیه زعفران های تولیدی خود را بر اساس تایید واحد کنترل کیفیت، در مکانی کاملا بهداشتی و با بهره گیری از مهندسان و متخصصین صنایع غذایی تولید و بسته بندی می نماید.

در ذیل آزمون های ارزیابی کیفیت زعفران ایرانی به اختصار بیان شده است:

  • آزمون رنگ (استخراج و تشخیص رنگ های افزودنی)
  • آزمون قدرت رنگی و ارزیابی میزان کروسین، سافرانال و پیکروکروسین
  • رطوبت
  • خاکستر کل
  • خاکستر نامحلول در اسید
  • میزان مواد خارجی مربوط به محیط و بقایای گل
  • عصاره محلول در آب سرد