زعفران خواص درمانی زیادی دارد، و یکی از آن ها محافظت از شما در مقابل سرطان کبد است. 


محققان دریافتند زیست مولکولی که در این ادویه طلایی پیدا شده برای کبد مفید است. زعفران به خاطر داشتن کروسین crocin (زعفران رنگش را از کروسین دارد و این ماده جلوی تکثیر سلول های سرطانی را می گیرد) می تواند از افراد در مقابل شکل کشنده سرطان کبد محافظت کند. مطالعه ای جدید زیر نظر پروفسور عمر امین Amr Amin در دانشگاه امارات متحده عربی مشخص کرد که زعفران به خاطر وجود کروسین در برابر سرطان هپاتوسلولار (hepatocellular carcinoma) (HCC) (رایج ترین نوع سرطان کبد که بدخیم است) مقاومت ایجاد می کند.

****زیست‌مولکول Biomolecule مولکولی است که توسط یک ارگانیسم یا سامانه زنده ساخته می شود، و شامل درشت مولکولهایی مانند پروتیین ها ، پلی ساکاریدها ، لیپیدها و اسیدهای نوکلییک و نیز مولکولهای کوچک مانند اجزای شرکت کننده در سوخت و ساز سلولی اعم از متابولیتهای اولیه و متابولیتهای ثانویه و نیز محصولات ساخته شده طبیعی می باشد. در واقع نام عمومی تر این ترکیبات؛ مواد با منشا زیستی است.****

هدف از این مطالعه بررسی عملکرد  chemopreventive  (عوامل موثر در به تاخیر انداختن یا مهار کردن سرطان) زیست مولکول اصلی زعفران یعنی کروسین در مقابل عوامل شیمیایی سرطان کبد در موش ها بوده است. تیم بر روی اثرات ضد سرطان کروسین بر روی یک مدل سرطان آزمایشی از سرطان کبد با مطالعه فعالیت های آنتی اکسیدان و ضد التهاب کروسین در داخل بدن بررسی کرده است.

برای تایید بیشتر نتایج، تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی هم انجام شد. اثرات غلظت های متفاوت کروسین را بر روی سلول های HepG2 (زنجیره سلولی سرطان کبد در انسان) و مطالعه زنده ماندن و درمان آن ها را مورد مطالعه قرار داده شد. همچنین اثرات کروسین بر روی توزیع چرخه سلولی سلول های HepG2 مورد مطالعه قرار گرفت. یافته ها اثرات ضد تکثیری و pro-apoptotic (خزان یاخته ای) کروسین را در مدل induced-HCC تایید نمودند.

****خزان یاخته ای pro-apoptotic: خزان یاخته‌ای روندی فیزیولوژیک و زیستی برای نمو فعّال و طبیعی و همچنین حفظ هموستازی می‌باشد. در مواردی که زنده ماندن یک یاخته، موجودیّت موجود زنده را به خطر بیندازد، یاخته با مرگ برنامه‌ریزی شده، خودکشی می‌کند.****


نظر کاربران


هنوز نظری ثبت نشده است !جهت ثبت نظر عضو شوید یا وارد شوید